Blog > Komentarze do wpisu

"ZIELONA RZECZPOSPOLITA"

22 września w Hali Torwaru w Warszawie odbył się II Kongres Działkowców.

Miałam zaszczyt w nim uczestniczyć jako delegatka ROD "Godów II" w Radomiu. Przyjechało nas delegatów około 4 tysięcy z całej Polski. Przywieźliśmy ze sobą sztandary i transparenty. A wszystko po to, by zademnostrować przeciwko próbom zmiany ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, która została przez Sejm uchwalona w 2005r. Naszego protestu wysłuchali nie tylko politycy, ale także goście z Niemiec, Słowacji, Czech, Anglii. Głosów w dyskusji (także zagranicznych) popierających nasz protest było bardzo wiele. Było wiele obiecanek ze strony polityków i partii politycznych, ale na piśmie tylko PSL i SLD zadeklarowali obronę ustawy w przyszłym parlamencie.

Ponieważ dzień wyborów za pasem, apelowano do zgromadzonych działkowców, aby rozważnie stawiano krzyżyk przy kandydacie na posła i na senatora.

Ogrodów działkowych w Polsce zrzeszonych w PZD jest około miliona. Jest więc nas, działkowców, około czterech milionów (ok. 10% społeczeństwa). To ogromna rzesza wyborców. Nie dziwi więc nas, że w czasie kampanii wyborczej partie chcą pozyskać naszą sympatię.

Jestem działkowcem od 2005 roku. Jestem kronikarzem naszego ogrodu. Z okazji 30 lecia PZD nasz ogród wziął udział w konkursie na najładniejszy ogród. Pracę na ten temat pt. "Na godowską nutę" można przeczytac na mojej stronie internetowej www.walentyna-pawelec.radom.pl. Na stronie znajduje się także praca naszej działkowiczki pani Hanny Giełżeckiej, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie na "Najładniejszą działkę". Poprosiłam Hanię, abym jej pracę umieściła na swojej stronie w linku naszego ogrodu, uważam bowiem, że jej praca to baśń, którą mogą czytać nie tylko działkowicze. Baśń ta zilustrowana zdjęciami jest swoistym dokumentem, jak bardzo wielką rolę spełniają ogrody działkowe.

Zapraszam do lektury obudwu prac.

        

"Zielona Rzeczpospolita"

Hymn działkowców z 1935r.
Słowa: Zofia Drwęska-Doeringowa


W radosnych blaskach wiosny rozkwita
Nasza Zielona Rzeczpospolita,
Dobro ludzkości w hymnie swym śpiewa
Sztandar jej dumnie powiewa.
W swoich szeregach ma ludzi ze stali
Wierni jej wszyscy są wielcy i mali
Składa jej każdy daninę ze swej pracy
Wszyscy poddani dla niej jednacy.
- Hołdem działkowców swoich okryta
Wiwat Zielona Rzeczpospolita.
- Hołdem działkowców swoich okryta
Wiwat Zielona Rzeczpospolita.

sobota, 24 września 2011, walentyna.pawelec

Polecane wpisy

  • Nowy blog

    Dalszy ciąg na blogu "W Sobótkowie" . Zapraszam.

  • NOWOROCZNIE

    Nadchodzi Nowy Rok. Niedługo będzie wiosna. Świat zazieleni się i zakwitnie. Rozkręci się kolejny radomski rok, a minione radomskie lata opisane przeze mnie na

  • Nowa ulica Bławatna

    Ulica jeszcze w remoncie, ale już jeździmy.