RSS
środa, 19 października 2011

 

Radomski cmentarz przy ul. Limanowskiego został założony w 1812 roku . Obecnie jest jednym z najstarszych i najcenniejszych cmentarzy w Polsce.

Przez 200 lat pochowano na nim ponad 170 tys. osób. To mieszkańcy Radomia i pobliskich miejscowości. Obecnie znajduje się na nim ok. 27 tys. grobów, w tym ok. 3,5 tys. grobów zabytkowych. Najstarszym istniejącym jest (Tablica epitafijna) grób Franciszka Truszkowskiego, kapitana wojsk napoleońskich, pochodzi z 1820 r.

O innych najstarszych grobach i nagrobkach na tym cmentarzu można poczytać na stronie Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Limanowskiego 72 (www.zabytkicmentarza.radom.pl).

Na stronie Komitetu "Plan cmentarza", "Najważniejsze daty z historii cmentarza", dotychczasowe działania i plany na przyszłość. Oprócz renowocji zabytkowych grobów na wielką uwagę i szacunek dla Komitetu zasługuje zadanie "Epitafium 21".

Dla upamiętnienia roku jubileuszowego zostaną wyremontowane trzy zabytkowe groby: kapitana Ignacego Karpińskiego, doktora Przybyłki i wspomnianego już Franciszka Truszkowskiego.

Tegoroczna kwesta na cmentarzu zorganizowana przez Komitet odbędzie się 31 października (poniedziałek) i 1 listopada (wtorek). Kwesta rozpocznie się o godz. 9.

Serdecznie Państwa zachęcam do wrzucania datków do puszek naszego Komitetu.

Jeśli nic się nie zmieni w moim grafiku będę kwestowała 1 listopada od godz.9 do godz.13. Do zobaczenia przy Aniele Ciszy.21:01, walentyna.pawelec
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6